Softshellová bunda: Váš parťák do nepohody.
Co je softshellová bunda
Softshellka je skvělý společník pro každého, kdo hledá praktické outdoorové oblečení. Oproti těžkým nepromokavým bundám nabízí mnohem lepší prodyšnost a svobodu pohybu, což oceníte hlavně při sportu. Je vyrobená z pružného materiálu, který vás ochrání před větrem a lehkým deštěm, a přitom skvěle odvádí pot od těla. Ať už vyrazíte na túru do hor, zaběhat si do parku nebo jen tak do města, softshellová bunda vás nikdy nezklame. Když si budete vybírat tu pravou, myslete na to, jak moc potřebujete, aby hřála, chránila před deštěm a větrem, a jak důležitá je pro vás prodyšnost. Některé modely mají speciální membránu pro lepší voděodolnost, jiné jsou zase navržené tak, aby v nich bylo co nejméně horko při náročném pohybu.
Výhody softshellové bundy
Softshellová bunda se stala oblíbeným společníkem pro každodenní nošení i sportovní aktivity. Je ušitá z moderního materiálu, který skvěle odvádí pot, přitom vás spolehlivě ochrání před nepřízní počasí a udrží v teple. Ať už vyrazíte na horskou túru, projížďku na kole nebo jen tak do města, softshell je tou správnou volbou. Díky své pružnosti se dokonale přizpůsobí každému pohybu, navíc vás spolehlivě ochrání před větrem i lehkým deštěm. Praktická je i její nízká hmotnost a skladnost - snadno ji zmáčknete do batohu, když ji zrovna nepotřebujete. Vybírat můžete z pestré nabídky střihů a barev, takže si zaručeně najdete model, který vám padne jak střižený na míru.
Druhy softshellových bund
Softshellky už dávno nejsou výsadou jen horolezců nebo běžkařů. Dneska je nosí každý, kdo má rád pohodlí a praktičnost - ať už na výlet do přírody nebo jen tak po městě. A není divu, jsou prostě super univerzální. Jen je fakt důležité vybrat správný typ, protože každá softshellová bunda se hodí na něco jiného.
Vlastnost | Softshellová bunda | Zimní bunda s peřím |
---|---|---|
Odolnost proti větru | Vysoká | Střední |
Voděodolnost | Voděodolná (s různou úrovní odolnosti) | Nízká až střední |
Prodyšnost | Vysoká | Nízká |
Tepelná izolace | Střední | Vysoká |
Vhodná aktivita | Turistika, běh, cyklistika | Procházky, pobyt v chladném prostředí |
Když se podíváme na základní rozdělení, máme v podstatě dva hlavní typy podle síly materiálu. Lehké softshellky jsou paráda, když potřebujete něco přes tričko v mírnějším počasí nebo jako mezivrstvu pod pořádnou bundu, když přituhne. Jejich velká výhoda je, že skvěle dýchají a přitom vás ochrání před větrem. Pak jsou tu ty teplejší, bytelnější softshellky - ty už vás spolehlivě zahřejí i v chladnějších dnech. Často mají i fleecovou podšívku, takže v nich je fakt příjemně teplo.
Každá softshellka má svoje specifické vlastnosti. Některé líp odolají dešti a větru, jiné zase lépe odvádějí pot při sportu. Proto je fakt důležité si rozmyslet, na co bundu vlastně chcete. Jestli potřebujete něco na běhání, na kolo, nebo spíš na běžné nošení do města.
Vrstvení se softshellovou bundou
Kdo se rád pohybuje venku, určitě ocení softshellovou bundu. Je to totiž parádní kousek, který dýchá, chrání před větrem i deštěm a ještě hřeje. Když si ji oblékáte, myslete na to, co budete dělat a jaké bude počasí. Pokud máte v plánu něco akčnějšího a venku je zima, hoďte pod ni funkční tričko - to vám pomůže se zbavit potu. Když to vezmete jen na procházku nebo není taková zima, klidně stačí obyčejné tričko, ať už krátké nebo dlouhé. Hlavní je, aby to, co máte pod bundou, dobře dýchalo a rychle uschlo - nikdo přece nechce být zpocený a prochladnout. S touhle bundou se prostě můžete přizpůsobit tomu, co zrovna děláte a jak se počasí mění.
Softshellová bunda je jako věrný parťák do nepohody - chrání před větrem i deštěm, ale zároveň dýchá s vámi a nebrání v pohybu.
Zdeněk Pospíšil
Péče o softshellovou bundu
Když si pořídíte softshellovou bundu, chcete, aby vám dobře sloužila co nejdéle. Proto je důležité vědět, jak se o ni správně postarat. Není to totiž jen tak obyčejné oblečení - softshell vyžaduje speciální péči. Než bundu hodíte do pračky, mrkněte na štítek s instrukcemi. Většina softshellek se pere na třicítku s jemným programem, ideálně se speciálním přípravkem na funkční oblečení. Dejte si pozor na aviváž - ta je pro softshell vyloženě škodlivá. Může totiž zničit membránu a bunda pak nebude správně dýchat. Po vyprání bundu lehce vymačkejte a pověste na ramínko, ať se sama usuší. Do sušičky s ní rozhodně nechoďte, to by ji zničilo. Aby bunda odpuzovala vodu tak jak má, je fajn ji občas naimpregnovat. Čistou a suchou bundu postříkejte impregnací z dvaceti centimetrů. Když se budete o svůj softshell takhle hezky starat, vydrží vám v perfektní kondici spoustu let.
Kdy nosit softshellovou bundu
Kdo by dneska neměl softshellovou bundu? Je to prostě must-have kousek, který se hodí jak na sport, tak na běžné nošení. Využijete ji skoro celoročně, což je super. Na jaře a na podzim je to vlastně nejlepší volba - nikdy nevíte, co vám počasí připraví. Když začne foukat nebo trochu pršet, softshell vás podrží v suchu a teple. A co je fakt důležité - můžete se v ní hýbat, jak potřebujete, protože krásně dýchá. V létě? To se hodí hlavně na horách, kde umí překvapit zima a vítr. Prostě ji zmáčknete do batohu a máte ji vždycky po ruce, když se ochladí. No a v zimě? To je softshell perfektní pod zimní bundu jako extra zateplení. A vzhledově? Dneska seženete softshellky v tolika barvách a střizích, že si fakt vybere každý. Je to prostě univerzální parťák do každého počasí.
Oblíbené značky softshellových bund
Když se rozhlédnete po obchodech s outdoorovým vybavením, narazíte na spoustu výrobců softshellových bund. Hodně lidí nedá dopustit na značku The North Face - jejich bundy prostě vydrží a kvalita je znát na první pohled. Pokud nechcete utratit moc peněz, mrkněte na Columbii. Mají fakt široký výběr a ceny jsou příjemné. Ti, co chtějí opravdu to nejlepší, většinou sáhnou po Arc'teryxu. Jejich bundy jsou napěchované nejmodernější technologií a střihy sedí jako ulité. No a pak je tu švýcarský Mammut - precizní zpracování do posledního detailu, to je jejich parketa. Ať už potřebujete bundu na túry, běhání nebo jen tak do města, tyhle značky vás rozhodně nezklamou.
Tipy pro výběr softshellové bundy
Když si vybíráte softshellku, je fakt důležité vědět, na co ji budete používat. Pokud máte v plánu jen občasné výlety do přírody, vystačíte si s lehčí bundou, která vás trochu ochrání před deštěm a větrem. Jestli ale míříte do hor na pořádné túry, sáhněte po bundě s membránou a silnějším materiálem - ta vás spolehlivě ochrání před rozmary počasí. Myslete taky na to, jak bunda dýchá. Měla by umět odvést pot pryč od těla, jinak vám bude zima. Koukněte se pořádně na střih a vychytávky jako kapuci, kapsy a zipy. Kapuce musí být dost velká, aby se pod ni vešla helma, a kapsy by měly být na místech, kam pohodlně dosáhnete i s batohem. Fajn jsou taky větrací zipy pod pažemi, díky kterým si můžete regulovat, jak moc je vám teplo. Při zkoušení bundy počítejte s tím, že pod ni budete nosit další vrstvy oblečení. Softshellka by vám měla padnout tak akorát a nikde vás neškrtit nebo neomezovat v pohybu.
Cena softshellových bund
Když si vybíráte softshellovou bundu, ceny se můžou docela lišit. Záleží hlavně na značce, z čeho je bunda vyrobená a jak kvalitně je ušitá. Ty základní seženete už kolem tisícovky, ale za pořádnou bundu od známých výrobců dáte klidně i pět tisíc nebo víc.
Než si nějakou vyberete, rozmyslete si, na co ji vlastně chcete. Pokud potřebujete něco na venčení psa nebo do města, vystačíte si i s levnější variantou. Ale jestli máte v plánu chodit po horách, jezdit na kole nebo trávit hodně času venku, určitě se vyplatí připlatit si za kvalitnější kousek, který vás spolehlivě ochrání před větrem i deštěm.
Hlavní je, aby vám bunda sedla a byla pohodlná. Není pravidlem, že čím dražší, tím lepší. Proto si ji před koupí určitě vyzkoušejte a projděte se v ní, ať víte, že vám padne jak velikostně, tak střihově.
hardshell bunda
Pokud hledáte protiklad k softshellové bundě, určitě narazíte na hardshell. Softshellové bundy jsou skvělé díky své prodyšnosti a částečné ochraně před větrem a deštěm, ale hardshelly to berou o level výš. Jde o bundy, které vás spolehlivě ochrání před vším, co na vás počasí nachystá - ať už prší, sněží nebo fouká. Používají se v nich špičkové materiály jako Gore-Tex nebo podobné membrány. Když vyrazíte na trek, lezení nebo třeba lyžovat v mizerném počasí, hardshell je jasná volba. Na rozdíl od softshellu vás udrží v suchu, i když zrovna nestojíte na místě a prší. Při nákupu koukejte hlavně na vodní sloupec, jak bunda dýchá a užitečné vychytávky - třeba podlepené švy, zipy na větrání nebo kapuci, co se vejde i přes helmu. Fajn je vrstvit oblečení podle potřeby. Softshellová bunda se skvěle hodí jako prostřední vrstva pod hardshell - takhle získáte to nejlepší z obou světů a budete připravení na jakékoliv rozmary počasí.
Publikováno: 28. 04. 2025
Kategorie: móda